KALVOMIS – TARP NERIES VINGIŲ

Šeštus metus iš eilės pavasarį startuoja Baltijos valstybių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – bendras turizmo skatinimo projektas „Didysis žygis po Baltijos šalis“. Jo metu keliautojai kviečiami aplankyti 30 turistinių objektų trijose šalyse, bilietams į juos taikomos nuolaidos, galima laimėti prizų. Išsami informacija – „www.greatbaltic.eu“.

Iki šiol „Didysis žygis“ populiarino mažai žinomus, naujus objektus, šiemet į jo maršrutą įtraukti objektai, kuriems Europos turizmo ekspertai suteikė ar planuoja suteikti EDEN (angl. European Destinations of Excellence — liet. Patraukliausios Europos turizmo vietovės) vardą. Lietuvoje lankytini objektai atrinkti taip, kad būtų didesniu atstumu išsidėstę po visus regionus, atitiktų įvairių žmonių pomėgius.

„Neįprastas geologinis kalvų darinys Filipinuose, vadinamas Šokolado kalvomis, jaudina kiekvieno turisto vaizduotę. Panašių kalvų kauburėlių, vadinamų pilkapiais, turime ir mes. Deja, jie nelabai įdomūs, nes mažai ką apie juos žinome. Žygio tikslas yra sudominti žmones greta, gal net visai panosėje, esančiais objektais, pasiekti, kad keliavimas po Baltijos šalis taptų įprastine laisvalaikio leidimo forma“, – sako Ieva Druktenė, projekto Lietuvoje vadovė, Valstybinio turizmo departamento atstovė.

Reikia tik noro
Neries regioninis parkas — vienas iš objektų, į kurį kviečia „Didysis žygis“. Jo teritorija apima gražiausias Neries upės slėnio vietas tarp Kernavės ir Vilniaus. Čia ir galima pamatyti tų paslaptingų kalvų kauburėlių — pilkapių. Neries regioninio parko archeologai, tyrinėdami senąsias gyvenvietes, ilgą laiką šalia jų nerasdavo kapaviečių. Tik vėliau buvo surasta V–VIII a. datuojamų 113 pilkapių, iš jų 3 jau atkurti atlikus archeologinius kasinėjimus.
Karmazinų pilkapynas — vienas iš didžiausių Vilniaus apskrityje. Teigiama, jog šioje Neries slėnio vietoje žmonės gyvena jau 10.000 metų.
Informacijos apie Neries regioninį parką geriausiai ieškoti parko lankytojų centre. Gidas papasakos apie vietos gyventojų tradicijas, sužinosite, kuo ypatinga šios teritorijos gamta, gausi augalija ir gyvūnija. Užsukus į stilizuotą „lėktuvo kabiną“ galima išvysti, kaip iš oro atrodo puikiosios Neries kilpos. Stenduose pristatomos galimybės keliauti automobiliu, pėsčiomis ar dviračiu septyniais parke įrengtais pažintiniais maršrutais. Pėstiesiems skirti 4 maršrutai, iš jų 3 driekiasi vos 1,5 km atstumu nuo lankytojų centro.
Gido paslaugos lankytojų centre — nemokamos. Tiesa, apsilankyti čia savaitgaliais miegaliams gali būti kiek sunkiau – Neries regioninio parko lankytojų centras savaitgaliais dirba nuo 10 val. iki 14 val. Tokiems informacijos ir pažintinių trasų žemėlapių geriau ieškoti tinklalapyje „www.neriesparkas.lt“.
Smagiausia – dviračiais
Vienas populiariausių Neries regioninio parko maršrutų — 23 km ilgio kairiojo Neries kranto dviračių žiedinė trasa. Iki trasos patogu privažiuoti traukiniu – iki Lazdėnų stotelės. Bilietas dviračiui iš Kauno ar Vilniaus kainuoja 1 Lt. Keliaujant dviračiais siūloma aplankyti Ausiutiškių konglomeratą ir 33 laidojimo paminklus – pilkapius (Padūkštų pilkapynas). Ypatinga panorama dviratininkų laukia ties Peklynės kalnu ir Ausiutiškių bei Panerių miško regyklose. Atsipūsti galima erdvioje Bražuolės stovyklavietėje ar vienoje iš 6 poilsiaviečių. Dviračių trasa nėra lygi ir patogi, jei lyginsime su pajūrio, — nuo Panerių dvaro apie 2 km ji vingiuoja plačiu kaimo žvyrkeliu, vėliau atveda į siaurą miško keliuką. Trasos reljefas labai įvairus, yra stačių pakilimų bei nusileidimų. Saulius Pupininkas, Neries regioninio parko direkcijos vyriausiasis specialistas, sako, kad važiuodami šiuo maršrutu dviratininkai priartėja prie pat upės, vėl pakyla į kalną apžvelgti Neries nuo aukštų skardžių. Nuo įrengtų apžvalgos bokštų atsiveria kvapą gniaužiančių vaizdų. Visame maršrute įrengtos nuorodos, prie lankytinų objektų – informaciniai stendai.

Parašykite komentarą